Organizacja czasu

Urządziliśmy już sobie miejsce do pracy i zadbaliśmy o jej bezpieczne wykonywanie czas na opracowanie planu dnia. Znane powiedzenie głosi „czas to pieniądz” i ma to oczywiście również zastosowanie do pracy z domu 😉 Dlatego zadbajcie o poniższe kwestie, żeby praca nie ciągnęła się przez cały dzień ani do późnych godzin nocnych.

Wstań o podobnej porze jak zawsze

Postarajcie się wstawać codziennie o podobnej porze, tak jakbyście mieli iść normalnie do biura. Rodzice małych dzieci i tak prawdopodobnie nie będą mieli wyboru 😉 – dla całej reszty pomimo, że późniejsze wstawanie jest kuszące, może negatywnie wpłynąć na koncentrację i jakość pracy, która prawdopodobnie przedłuży się do późnych godzin popołudniowych lub nocnych. Konsekwencją jest poczucie straconego całego dnia, brak zadowolenia i spadek motywacji.

Przestrzegaj porannych rytuałów

Część z ekspertów (pewnie Amerykańscy naukowcy) uważa, że praca z domu wykonywana w ubraniu, którego uywacie do pracy, jest bardziej efektywna. Zadziała tu zapewne podobny mechanizm jak w przypadku przygotowania sobie odpowiedniego miejsca, gdzie mózg przestawi się na tryb praca. Zatem spróbujcie zachowywać się analogicznie jakbyście wybierali się do biura poza mieszkaniem: kawa, prysznic, ubiór, etc.

Podziel pracę na części

Jeśli nie jesteś zobligowany przez pracodawcę sam sobie wyznacz sobie stałe godziny pracy np. 9:00 – 17:00, dostosuj je swoich współpracowników i ewentualnych klientów.

Przejrzyj kalendarz i spotkania. Dodaj do niego zadania do wykonania danego dnia. Zawsze uwzględniaj odpoczynek. Rób dłuższe i krótsze przerwy. Będąc w biurze robi się je naturalnie przez pójście z kimś na kawę czy obiad. W domu takie przerwy są równie istotne. Proponuję zaplanować sobie krótkie przerwy co godzinę, wstać od biurka na 5 minut, rozprostować kości, odpocząć od monitora, zrobić herbaty… Jeśli nie możecie się oderwać to nastawcie sobie alarm w telefonie lub przypomnienie w kalendarzu. Przynajmniej jedna przerwa powinna być trochę dłuższa, np. na lunch lub inną aktywność poza biurkiem.

Jeśli masz dzieci lub zwierzaki postaraj się o opiekę dla nich w czasie Twojej pracy, to że nie siedzisz w biurze to nie zanczy, że możesz co 5 minut odrywać się od komputera, żeby coś podać czy zrobić. ALE … nie odmawiaj sobie kontaktu, czytaj dalej w pkt. Socjalizuj się.

Odpoczywaj

Regularny odpoczynek pozwoli Ci lepiej skupić się na pracy, która zostanie wykonana sprawniej, dokładniej i z mniejszą ilością błędów. Dodatkowo taki poziom organizacji wpływa także na efektywność w pozostałych porach dnia, szybciej zakończone zdania pozwolą na dodatkowe aktywności pozapracowe jak np. aktywność fizyczna (patrz ostatni podpunkt).

I śledź swój czas pracy

Mając dobrze opisany dzień dzień pracy masz jasny obraz sytuacji, poczucie co zostało wykonane i podstawy planu pracy na kolejny dzień.

Przeciętnie powinniśmy pracować 8 godzin na dobę w przeciętnie 40 godzinnym w tygodniu i w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Staraj się rzetelnie określić ile czasu faktycznie poświęciłeś/aś na pracę a co np. Cię rozpraszało. Unikaj sytuacji kiedy wykonywanie obowiązków zawodowych trwało dłużej, niż normalnie w biurze oraz nie wydłużaj też czasu przeznaczonego na odpoczynek.

Socjalizuj się

Z jednej strony pochłaniające nas obowiązki a z drugiej mniejsza lub większa potrzeba bycia z innymi ludźmi. Możesz sobie ten kontakt wcześniej zaplanować. Stałe godziny wyjścia na spacer z psem czy porozmawianie z domownikami w czasie przerwy na pewno dobrze Ci zrobią. Z ludźmi z pracy polecam regularne spotkania na wirtualną kawę, np codziennie o 10, gdzie będziecie mogli sobie pozwolić na odmianę i spotkacie się na kilkuminutowe ploteczki.

A jeśli pracujesz lub mieszkasz samotnie to zadzwoń na chwilę do rodziny lub zajomego. Taka przerwa zadziała równie relaksująco. Kontakt z ludźmi jest bardzo ważny dla zdrowia o czym za chwilę.

 Pamiętaj o zdrowiu

Siedząc w jednym miejscu przez cały dzień łatwo stracić poczucie czasu. W zaplanowanych przerwach postaraj się trochę poruszać i porozciągaj zastane mięśnie podczas robienia herbaty. A w oczekiwaniu na kawę zrób np. parę przysiadów co pobudzi Cię do działania w równym stopniu. Wykorzystaj ten czas i fakt, że jesteś w domu. U większości z nas gimnastyka w biurze wyglądałaby co najmniej dziwnie. Jeśli możesz sobie pozwolić na dłuższą przerwę idź na siłownię, na spacer czy choćby ogarnij codzienne zakupy – SPACEREM i żeby tylko nie skończyło się na całodniowym shoppingu 😉

Niezależnie od miejsca pracy powinniśmy mieć jakieś zdrowe nawyki, polecam dłuższy spacer po wyjściu biura w drodze do domu, dla bardziej aktywnych jogging lub siłownie. Dla mniej ruchliwych może książka lub medytacja załatwi sprawę. Każda aktywność pozwoli się trochę rozluźnić po pracy. Starajcie się nie odpoczywać na kanapie z pilotem ręku, zamiana na większy ekran nie da Wam zbytnio wytchnienia po całym dniu przed komputerem.

Zdrowe odżywianie też jest ważne. Jeśli już nie macie czasu gotować to zdecydujcie się na coś bardziej rozsądnego niż fast food. Unikajcie drakońskich diet, wybierzcie lekkie zbilansowane posiłki, które nie będą prowadziły do uczucia ciężkości i ospałości w ciągu dnia. Do wyboru, zwłaszcza w dużych miastach, jest szereg kateringów. Od prostych obiadów do pudełek z jadłospisem rozpisanym co do godziny. Pamiętajcie o nawodnieniu, sama kawa to za mało 😉 Zawsze trzymajcie szklankę wody w zasięgu wzroku.

Na koniec zdrowie psychiczne. Kontakt z ludźmi to jedno. Świętujcie osiągnięcia i sukcesy, nagradzajcie się (może nie zawsze całą tabliczką czekolady :P), nie doprowadzajcie się do wyczerpania i wypalenia zawodowego. Jeśli potrzebujesz skorzystaj z usług terapeuty – to już nie wstyd!. Pozwólcie sobie na wszystko, czego potrzebujecie, aby być zdrowym i szczęśliwym 😀

error: Upss... Zawartość jest chroniona !!